praca w szwecji

Szukanie pracy w Szwecji – jak wygląda tam rynek pracy?

Wyjazdy zagraniczne wśród Polaków są bardzo częstą praktyką i sposobem na poprawienie swojej sytuacji finansowej i tym samym życia. Zapewne słyszałeś już o tym, że spora grupa osób wyjeżdża do Niemiec, Holandii czy Dani. Niemniej jednak bardzo wiele interesujących propozycji pochodzi ze Szwecji i teraz zajmiemy się omówieniem tamtejszego rynku pracy, ponieważ stwarza on naprawdę spore możliwości. Dowiesz się również wszystkich informacji na temat tego, jakie konkretnie formalności Cię czekają, aby móc tam swobodnie przebywać i pracować.

Rynek pracy w Szwecji jest stale otwarty na nowe osoby i stale poszukuje się tam nowych osób, które nie boją się wykonywania swoich obowiązków i będą to robili najlepiej jak potrafią. W 2004 roku zostały wprowadzone pewne zmiany dotyczące pobytu o raz pracy zagranicznych obywateli na terenie Szwecji, z którymi warto byłoby się bliżej zapoznać, ponieważ da Ci to dokładny obraz tego, jak to wszystko obecnie wygląda.

Do 2004 roku można tam było, bowiem pracować maksymalnie do 3 miesięcy, teraz ten okres jest nieograniczony, gdyż, jako obywatele unii europejskiej zyskaliśmy nowe prawa. Ważną kwestię jest również zniesienie specjalnych pozwoleń, które również od Polaków były wymagane, teraz ten problem zniknął jak wiele innych. Niemniej jednak jest kilka kwestii, które muszą zostać spełnione, aby Twój dłuższy pobyt w Szwecji był bezproblemowy. Co prawda możesz pracować tam dłużej niż 3 miesiące, ale nie obędzie się tutaj bez spełnienia kilku formalności.

Otóż, jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo złożyć specjalny wniosek o pobyt w lokalnym oddziale urzędu Migracji. Może to jednak uczynić dopiero po przybyciu na miejsce. W celu uzyskania takiego pozwolenia na pobyt, jakie będzie Cię uprawniało do przebywania w Szwecji przez okres dłuższy niż 90 dni, będziesz musiał przedstawić zaświadczenie od pracodawcy oraz swój dowód tożsamości, może być paszport lub dowód osobisty. Ważną sprawą, o której już wspomnieliśmy wyżej jest fakt, że nie jest koniecznie zdobywanie osobnego pozwolenia na pracę, co było koniecznością do 2004 roku.

Wyjaśnijmy jeszcze, czym jest Urząd Migracji, bowiem to także będzie ważne, gdyż pozwoli Ci to uzyskać odpowiedź, na jakiej zasadzie działa ta instytucja. Otóż nie pośredniczy on w żaden sposób w znajdywaniu pracy na terenie Szwecji, ale zajmuje się tylko rozpatrywaniem opisywanych wyżej wniosków.

Aktualne oferty pracy możesz znaleźć na stronach urzędu pracy w Szwecji, gdzie zapoznasz się ze szczegółowymi wymaganiami każdego z pracodawców, gotowych zatrudnić kolejne osoby w swoich fabrykach czy firmach.

Zdecydowaną zaletą, która przemawia za wyjazdem do Szwecji są tamtejsze zarobki, które są jednymi z najwyższych w Europie. Warto, więc bliżej zainteresować się tym rynkiem pracy, gdyż być może otworzy Ci to znacznie większe możliwości niż dotychczas. Mamy nadzieję, że bez większych komplikacji poradzisz sobie z zalegalizowaniem swojego pobytu i zaczniesz tam pracę, o jakiej zawsze marzyłeś i godne zarobki.