prawo pracy w anglii

Prawo pracy w Anglii – potrzebna wiedza dla osób wyjeżdżających w celu emigracji zarobkowej

Być zaznajomionym z prawem pracy jest niezwykle istotne, jeśli jesteśmy osobami, które pragną podjąć zatrudnienie. Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd zagranicę w celach zarobkowych to musisz znać choć podstawy związane z prawem pracy danego kraju. Dziś skupimy się na opisaniu zapisów prawa pracy jakie obowiązują w Anglii. Po więcej informacji serdecznie polecamy udać się do pomocy profesjonalistów jakimi są radcowie prawni z kancelarii radcowskich (firma oferująca porady w zakresie prawa pracy – kliknij).

Prawo pracy w Anglii.

Przyjrzyjmy się zatem zapisom prawnym jakie obowiązują w tym kraju i co warto wiedzieć wybierając się tam.

#1 Minimalna płaca

W każdym kraju ustalone są stawki minimalne, które wypłacane są pracownikom. W Wielkiej Brytanii płaca taka wynosi aktualnie ponad 6 funtów na godzinę. Stawki minimalne ustalane są i zmieniane rokrocznie.

#2 Przerwy w pracy

Jeśli pracujesz w wymiarze sześciogodzinnym lub większym to posiadasz prawo do płatnej przerwy. Wynosi ona 20 minut dla pracowników powyżej 18 roku życia. Dla osób młodszych czas ten wynosi 30 minut.

#3 Tygodniowe godziny pracy

Każdy pracownik posiada obowiązek przepracowania 48 godzin tygodniowo, co w trybie pięciodniowym rozkłada się na powyżej 9 godzin dziennie. Pracodawca nie ma prawa do zmuszania pracownika, aby ten przepracował większą ilość godzin (więcej informacji). Może o to poprosić, ale jako pracobiorca wcale nie musisz się na to zgadzać. Pracodawca nie ma prawa zatem zagrozić Ci zwolnieniem lub traktować Cię gorzej, niż innych pracowników jeśli nie wyraziłeś zgody na zwiększenie wymiaru godzin.

prawo pracy w anglii

#4 Praca w nocy

Osoby, które pracują w nocnym wymiarze godzin nie mogą przekraczać czasu wynoszącego 8 godzin dziennie. Okresu tego nie można zwiększać, nawet jeśli zgodę wyraziłby pracownik i pracodawca. Kobiety ciężarne pracujące w takowym trybie mogą prosić swojego pracodawcę o zmianę trybu pracy na dzienny.

#5 Urlop

Każdemu pracownikowi, który pracuje w pięciodniowym wymiarze godzin przysługuje minimum 28 dni urlopu na rok. Pracodawca nie ma prawa zaproponować Ci mniejszej ilości dni, ponieważ jest to niezgodne z prawem pracy w Anglii.

#6 Biura pośrednictwa pracy

Jak w każdym kraju, tak również w Anglii istnieją biura pośrednictwa pracy, które pomagają osobom znaleźć zatrudnienie. Za taką usługę nikt nie ma prawa poprosić o zapłatę. Zarejestrowanie się w bazie zainteresowanych podjęciem pracy i znalezienie zatrudnienia jest całkowicie bezpłatne.

#7 Umowa o pracę z biurem pośrednictwa pracy

Przed rozpoczęciem zatrudnienia, każdy pracownik powinien otrzymać pisemnie spis warunków podejmowanej pracy. Taka sytuacja chroni nas od nagłych i niekonsultowanych z nami zmian w umowie. Jako obcokrajowcy posiadamy również przywilej dokładniejszego wyjaśnienia nam zapisów, które dostępne są w umowie przez pracowników agencji.

To jedynie wybrane przez nas aspekty związane z prawem pracy obowiązującym w Anglii. Jeśli na poważnie zastanawiasz się nad wyjazdem w celach emigracyjnych do tego kraju to polecamy udać się z pytaniami do radcy prawnego lub innej kompetentnej osoby.