Pracownik pilnie poszukiwany, czyli jakich zawodów brakuje za granicą

assistant-18993_640

Polski rynek pracy niestety ma coraz mniej do zaoferowania. Nie tylko nie ma miejsc pracy, jeśli chodzi o specjalistyczne stanowiska takie jak: prawnik, lekarz, informatyk. Brakuje również perspektyw w przypadku pracowników fizycznych. Dlatego też z roku na rok, coraz większa liczba rodaków emigruje do innych krajów w celach zarobkowych. Sprawdźmy zatem z jakimi kwalifikacjami pracowników poszukują zagraniczni pracodawcy.

W większości krajów brakuje pracowników fizycznych. Istnieje wiele ofert pracy dla budowlańców i osób sprzątających. Bardzo pilnie poszukiwane są również osoby, które zajmują się opieką osób starszych oraz opieką nad dziećmi. W niektórych krajach zaś bardzo chętnie przyjmowani są do stałej pracy wykwalifikowani pracownicy, tacy jak informatycy, inżynierowie czy lekarze. Dowiedzmy się zatem jacy pracownicy poszukiwani są w wybranych krajach Unii Europejskiej.

Wielka Brytania jest niezwykle często wybieranym punktem emigracyjnym. Dzieje się tak ze względu na to, że polscy pracownicy na Wyspach są niezwykle doceniani i otrzymują dobrze płatne wynagrodzenie. Aktualnie w UK brakuje pracowników w służbie zdrowia oraz nauczycieli. W Polsce jest mnóstwo wykwalifikowanych nauczycieli, którzy nie mają pracy. Może Wielka Brytania to sposób na otwarcie drzwi do kariery?

Niemcy – zachodni sąsiedzi, również zmagają się z wakatami, których nie chcą podjąć się mieszkańcy kraju. W Niemczech brakuje przede wszystkim elektryków, budowlańców oraz ślusarzy. Polacy natomiast słyną ze smykałki do majsterkowania, drygu technicznego oraz zapału do pracy. Zatem może warto wybrać się do pracy za zachodnią granicę?

We Francji, co zaskakujące, brakuje taksówkarzy. Rozpoczęcie pracy jako taksówkarz jest niezwykle proste. Nie wymaga to specjalistycznego wykształcenia, wystarczy posiadanie samochodu i znajomość podstaw języka francuskiego. Wymagana jest jedynie licencja na przewożenie osób, której koszt jednorazowy wynosi 120 euro.

Austria natomiast cierpi na brak pielęgniarek. Brakuje pracowników podstawowej obsługi medycznej. Austriacy poszukują asystentek chirurgów oraz pielęgniarek, które pełnić będą dyżury na oddziałach pediatrycznych oraz psychiatrycznych.

Jak zatem widać Europa stoi dla Polaków otworem. Poszukiwani są mniej lub bardziej wykwalifikowani pracownicy za bardzo dobrze wynagrodzenie. Warto jest pomyśleć o wyjeździe za granicę, może stanie się to krokiem w lepszą przyszłość?