praca za granicą

Praca za granicą – uwaga na oszustów!

Chyba nie jedna osoba słyszała o tym, że za granicą można liczyć na zdecydowanie większe zarobki i poprawę swoje statusu życiowego. Niemniej jednak czy rzeczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości? Otóż jak najbardziej tak, jednakże te wspomniane dobre zarobki mogą pojawić się tylko wtedy, kiedy dobrze wybierzesz swojego potencjalnego pracodawcę.

W tym artykule chcemy pokazać Ci, jakie zagrożenia czekają na Ciebie podczas poszukiwania pracy i na co zwracać szczególną uwagę, aby nie dać się oszukać, bowiem naprawdę łatwo jest trafić na osoby, które będą chciały Cię tylko wykorzystać. Jak więc postępować, aby nie paść ofiarą oszustów, od których obecnie wręcz roi się na rynku pracy zagranicznej.

Osoby, które zaczynają szukanie pracy za granicą, przeważnie zaczynają od portali ogłoszeniowych w internecie. Jest to jeden z najlepszych sposobów na znalezienie pracy, jednakże jest również najczęstszym polem do oszukiwania.

Najważniejszą zasadą jest nie dawanie się naciągać na koszty z tytułu załatwienia pracy. Otóż musisz zapamiętać, że jeśli jakaś osoba oferuje pracę, to nie może ona od Ciebie zażądać żadnych opłat za jej załatwienie. Niestety wciąż ogromna liczba osób daje się w ten sposób oszukiwać, bowiem wszystko do pewnego momentu wygląda bardzo wiarygodnie. Zazwyczaj wygląda to tak, że potencjalny pracodawca prosi o zaliczkę, która ma pokryć koszty wyjazdu + inne opłaty. Po przelaniu pieniędzy kontakt się urywa. Sprawę naturalnie można, a nawet trzeba na policję zgłosić, niemniej jednak szansę na załapanie takiej osoby wydają się być zawsze małe. To Ty musisz zadbać o sprawdzenie wszystkiego i rób to bardzo wnikliwie, a jeśli ktoś nie wzbudza Twojego zaufania, to najlepiej jest zrezygnować z danej oferty.

Ciekawym sposobem na wyłudzenie od nas pieniądze stały się również ogłoszenia, w których to, aby zapoznać się z daną ofertą musimy najpierw wysłać Smsa na numer premium. Wygląda to w taki sposób, że w ogłoszeniu o prace znajduje się link, gdzie można rzekomo dowiedzieć się więcej o ofercie. Po kliknięciu zostajemy przekierowani na stronę, gdzie, aby otrzymać plik, będziesz musiał wysłać SMS, albo podać swój numer telefonu, przez co będą Ci cyklicznie naliczane opłacie na rachunku. Oczywiście nie warto sobie nawet zawracać głowy tego typu ogłoszeniami, ponieważ żadnych ofert po wysłaniu wiadomości nie otrzymasz.

Częstą praktyką jest również wyłudzenie Twoich danych osobowych. Wobec czego możesz natknąć się na formularze, gdzie będziesz musiał podawać swój numer pesel, datę urodzenia, numer dowodu osobistego itd. Zanim wypełnisz tego typu formularz powinieneś dokładnie zweryfikować firmę, która wymaga od Ciebie takowych danych. Obecnie dzięki internetowy jest to możliwe do uczynienia bardzo szybko.

Są to najpopularniejsze sposoby wyłudzeń, ale aby uniknąć wszelkich rozczarowań, powinieneś za każdym razem kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Wtedy na pewno znajdziesz wymarzoną pracę i nie stracisz swoich ciężko zarobionych i odłożonych pieniędzy.