Plusy i minusy pracy za granicą

opposites-489521_640

Każdego z nas czeka wybór odpowiedniej drogi życiowej. Dobre zatrudnienie jest niezwykle ważnym aspektem, który sprawić może, że życie stanie się lepsze albo trudniejsze. W Polsce nie brak jest ludzi ambitnych, z bogatym doświadczeniem i wykształceniem. Niestety, na krajowym rynku pracy panuje bezrobocie, a pracownicy często są zwalniani ze swoich miejsc pracy.

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście najważniejsze to nie załamywać się i nie popadać w depresję. Powinniśmy mieć świadomość własnej wartości oraz tego, co możemy zaoferować przyszłemu pracodawcy. Coraz więcej osób decyduje się na emigrację z ojczyzny, w celu zarobkowym. Co zatem może nas pozytywnie zaskoczyć oraz jakie są ciemne strony pracy za granicą?

Aby zakończyć pozytywnym akcentem, na początku skupmy się na negatywach. Główną wadą decyzji o podjęciu pracy za granicą jest fakt, iż czeka nas rozłąka z rodziną. Niestety, w takiej sytuacji jesteśmy skazani tylko na siebie i własne możliwości. Posiadanie bliskich przy boku jest niezwykle istotne, ponieważ gwarantuje komfort psychiczny i stałe wsparcie. Następnym aspektem, który łączy się z brakiem rodziny i przyjaciół jest doskwierająca samotność. Fizycznie nie mamy obok siebie osoby, która wesprze nas w trudnych chwilach. Utrzymywany kontakt telefoniczny oraz internetowy jest niezwykle istotny, jednak nie zastąpi on przebywania w towarzystwie bliskich. Najistotniejszą przeszkodą jest język. Niekiedy wybieramy się do kraju, którego języka ojczystego nie potrafimy i napotykamy na bariery językowe. Taka sama sytuacja może nas spotkać w przypadku wyboru miejsca, którego język poniekąd znamy, uczyliśmy się go. Często jest tak, że nauka bardzo odbiega od realiów. Rodowici mieszkańcy posługują się specyficznymi akcentami i skróconymi formami wyrazów, co sprawia, że bardzo trudno jest odnaleźć nić porozumienia.

Oczywiście praca za granicą ma również sporo plusów! Przede wszystkim praca poza granicami kraju uczy samodzielności. To bardzo dobra szkoła, która jest niezwykle cenna i owocuje w przyszłości. Ponadto istnieje możliwość poznania ciekawych osób, z którymi można złapać niezwykle dobry kontakt i zaprzyjaźnić się. Nierzadko takie znajomości przeradzają się w silne więzi, dzięki wspólnemu wspieraniu się i spędzaniu razem czasu. Najważniejszą kwestią jest fakt, że zarobki za granicą są znacznie wyższe niż te w kraju. Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdzie za tę samą posadę otrzymujemy nawet trzykrotnie wyższe wynagrodzenie. Jest to niezwykle ważny element, który jest główną przyczyną tego, że Polacy decydują się na emigrację w celach zarobkowych.

Praca za granicą jak każde inne zagadnienie ma swoje wady oraz zalety. To od nas zależy, czy zdecydujemy się podjąć wyzwanie czy też pozostaniemy nieufni do wizji emigracji. Niezależnie od podjętej decyzji, warto mieć jednak rozeznanie w temacie.