O tym nie zapomnij – przedwyjazdowy niezbędnik

Coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd poza granice kraju w celach zarobkowych. Nie jest to jednak decyzja, którą można podjąć z dnia na dzień, ale trzeba ją porządnie przemyśleć. Jeśli już jesteś zdecydowany ostatecznie na wyjazd to musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach! Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy listę rzeczy, których nie możesz pominąć w trakcie swoich przygotowań do wyprawy.

praca-za-granicą#1 Uzyskanie pozwolenia na pobyt zagranicą

Przebywanie poza granicami kraju i legalne zarabianie tam nie odbywa się na wolnych warunkach. Każdy emigrant musi otrzymać dokument, który upoważnia go do tego. To niezwykle istotne jeśli chcesz przebywać w kraju legalnie i korzystać ze wszystkich udogodnień.

#2 Zadbanie o pomoc zdrowotną

Każdy obywatel Polski, który oddaje składki na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia może bezpłatnie w oddziale swojej przychodni poprosić o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której może pobierać bezpłatną pomoc zdrowotną.

#3 Sprawdzenie ważności dokumentów

Ważne dokumenty to podstawa, dlatego też stosunkowo wcześniej dokładnie zobacz jak długo ważny jest Twój paszport, Twój dowód osobisty oraz karta do bankomatu, ponieważ sytuacja, w której ważność któregoś z tych dokumentów skończyłaby się w trakcie pobytu za granicą nie jest komfortowa.

#4 Zabranie odpowiednich dokumentów

Przezorny zawsze ubezpieczony – akt urodzenia czy akt małżeństwa mogą się nam wydać niepotrzebnymi dokumentami zagranicą. Jednak nigdy nie możesz być pewien jaką sytuację zastaniesz na miejscu, dlatego warto nie zapomnieć również o tych kwestiach.

#5 Wykonanie listy placówek dyplomatycznych

Poza granicami kraju możesz czuć się początkowo nieswojo i nie być w stanie odnaleźć się w panujących realiach. Nie zapomnij więc przed tak ważnym wyjazdem przygotować listy placówek dyplomatycznych, które w razie jakichkolwiek kłopotów udzielą Ci bezpłatnej pomocy.

Pamiętaj, że wyjazd za granicę to nie jest taka prosta sprawa. Musisz zadbać o wiele spraw przed nim, żeby później móc spokojnie i bezstresowo cieszyć się podróżą.